Gol çizgisi teknolojisi nedir?

Uzun süredir futbolun doğasına aykırı olduğu iddia edilen Gol Çizgisi Teknolojisi artık futbolun bir parçası.

5 Temmuz’da IFAB (International Football Association Board)’nin yaptığı toplantının ardından uzun süredir beklenen Gol Çizgisi Teknolojisi’nin kullanımının kabul edildiği açıklandı.

Premier Lig, 2012-13 sezonun ikinci yarısında bu teknolojiyi kullanmaya hazırlanırken, bunun maliyeti 120,000-160,000  £ olarak öngörülüyor. Bu maliyetin ileride ucuzlayacağı ise tahmin ediliyor.

Bu teknoloji zorunlu bir hale getirilmezken, kullanımı Federasyonların tercihine bırakıldı. FIFA yakın zaman zamana kadar bunun karşısındayken peki ya şimdi ne oldu da fikri değişti?

Güney Afrika’nın ev sahipliği yaptığı Dünya Kupası’nda Frank Lampard’ın  şutu üst direğe çarparak kale içine düşmüş ardından dışarı çıkmıştı. TV karşısında herkes pozisyonu gol olarak değerlendirirken, aksi yönde karar veren sadece hakemlerdi.

Sepp Blatter, yaptığı açıklamada benzer bir hatanın sonraki Dünya Kupası’nda karşılaşmak istemediğini ifade ederken, Almanya karşısında hüsrana uğrayan İngiltere bu kez EURO2012’de Ukrayna’nın şutunda John Terry topu içeriden çıkartmış,  gol çizgisi hakemi dahi bu pozisyonu süzememişti.

FIFA bir süredir gol çizgisi teknolojisi için çalışmalarını sürdürüyordu ve bu süre zarfında 8 firma testler yapıyordu ancak bunlardan sadece ikisi FIFA’nın gerçek hayata uygun olan standartlarına erişerek sonraki aşamaya geçmeyi başardı. Bunlar GoalRef ve Hawk-Eye’s’di.

Hawk-Eye’s (Kartal Gözü) teknolojisi nedir?

Hawk-Eye’s teknolojisine göre her iki kale toplam 6 kamera ile takip edilmekte ve top çizgiyi geçmesi durumunda kalemin saatine sinyal göndererek pozisyonun gol olup olmadığını bildirmekte.

GoalRef (Çizgi hakemi) teknolojisi nedir?

GoalRef teknolojisinde ise topun içerisine bir çip yer alıyor ve kale içerisindeki manyetik alan takip edilerek pozisyonun gol olup olmadığı hakemin saatine gönderiliyor.

Bu teknoloji ilk kez Aralık ayındaki FIFA Club World Cup’ta kullanılacak, başarılı bulunursa 2013 Konfederasyon Kupası, ardından da 2014 Dünya Kupası’nda kullanılacak.

Gol çizgisi teknolojisi UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nde kullanılacak mı?
UEFA Başkanı Michel Platini, bu teknolojinin futbolun doğasına aykırı olduğuna inanarak, kullanılmasının kesinlikle istemiyor. Blatter ise UEFA’nın teknolojinin başarısını görmesinin ardından bunu kullanacağını ifade ediyor.

Ekonomik olarak güçlü olan Premeir Lig, üye takımlarla tüm maliyeti karşılamayı planlarkeni bu teknolojinin finansmanını küçük liglerin ve ülkelerin nasıl karşılayacağı ise en büyük soru işareti.

 

video

Leave a Reply