Migros’dan aldığım Pınar Süt bozuk çıktı

Süt, içerisinde barındırdığı kalsiyumdan dolayı sürekli tüketilmesi gereken bir içeçecek olarak gösterilmekte. Belli bir yaştan sonra kadınların karşılaştığı kemik erimesine karşın süt içmeleri önerilirken birçok kadın kalsiyum haplarını tercih ediyor.

Sütün faydaları

İnsan oğlu 24 yaşına kadar tükettiği sütün içerisindeki kalsiyumun %90’ını vücudunda tutarken yaş ilerledikçe bu oran düşmekte. Dolayısıyla ilerleyen yaşilarda tüketilen süt miktarı vücudun ihtiyacı olan kalsiyumun karşılanması adına artmalı.

Bunu ilk öğrendiğimde henüz 22 yaşındayım ve kalan 2 seneyi iyi değerlendirmek istemiş ve her sabah en az bir bardak süt içmeyi kendime adet haline getirdim. Geride kalan 8 senede hemen hemen hergün en az bir bardak süt içtim ve içmeyi hala da sürdürüyorum.
Geçen bu süre zarfında farklı markalara ait farklı sütler içtim. Kısa süre içerisinde Pınar’ın tam yağlı sütünde karar kıldım ve sadık bir Pınar süt içicisi durumuna geldim. Evde sadece ben süt içtiğim için, aile fertleri alışveriş esnasında beni düşünerek bozulmaması adına her zaman 1 litrelik şişelerde Pınar Süt alırlar.

Migros’dan aldığım Pınar Süt’ün bozuk çıkması

Bir önceki hafta yani 20-26 Ağustos haftasında Migros’un Town Center – Bakırköy – İstanbul şubesinden her zamanki gibi bir litrelik Pınat Süt aldım. Her sabah olduğu gibi yine içtiğimde bardakta tortuların olduğunu fark ettim. Bu genelde; son bardağını içtiğim ve genelde açılmasının ardından geçen bir haftalık süre içerisinde olan birşeydi. Tadında rahatsız edici bir fark olmadığı için içtim.

Gün içerisinde milk-shake yapmak için şişeyi aldığımda aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere, şişenin içerisinde küf olduğunu fark ettim. Sadece meyve ve sebzelerin tazeliğine dikkat eden biri olmama rağmen, paketli ürünlerde bunu kontrol etmediğimi söylemem gerek.

Sütü içmemin ardından ishal olmasam da buna yaklaştığımı özellikle belirtmek isterim.
Bu fotoğrafı Twitter’da Migros ve Pınar’ı mention ederek paylaştığımda Migros’tan telefon numaramı istediler ve konuyla ilgili olarak beni aradılar. Fotoğraf üzerinde net bir şekilde yer alan küfü, şişeyi delik olarak değerlendirmelerini komik, net bir şekilde belli olan üretim ve son kullanma tarihlerini sormalarını ise “Bakın ilgileniyoruz” mesajı olarak kabul ediyorum. Unutmadan bir de ürünün barkodunu sorduklarını ifade edeyim.

Tüm markaların çok önemsediği! sosyal medya üzerinden ettiğim şikayet aradan geçen 4 günün ardından neticelenmese de Migros tarafından dikkate alınmış olması, kısmen iyi ancak ürünün asıl sahibi olan Pınar’ın buna duyarsız kalmış olması biraz endişe verici. Akıllara insan sağlığı bu kadar önemsiz mi? sorusu geliyor. Yaşanan bu olayın ardından çıkardığım ders ise paketli de olsa ürünlerin son kullanma tarihine dikkat etmem gerektiği, sonuçta Migros raflarında 10 gün sonra son kullanma tarihi gelmiş olacak 5 aylık sütler yer alıyor olabilir. Pınar’ın ilgisizliğinden ve raflarda olası bozuk süt deneyiminden kaçınmak için bir süre dondurmasını beğendiğim L’era Fresca’yı denemeyi düşünüyorum. Dün akşam (4 Eylül 2012) üşenmeden Town Center’daki Migros’a giderek Pınar Sütleri kontrol ettiğimde raflarda aynı sütlerin hala yer alıp almadığını kontrol ettim ve sonuç şaşırtmadı.

Fotoğrafta da görebileceğiniz gibi sütlerin son tüketim tarihi 11 Eylül 2012, yani tam 1 hafta ömürleri kalmış durumda.

Burada akıllara şu soru geliyor. Ürünün tazeliğinden satıcı firma mı yoksa üretici firma mı sorumlu?

Birçok ERP programıyla hangi ürünün hangi mağazaya gönderildiği Pınar tarafından %100 kesinliklikle biliniyor ancak burada devreye Migros’un emniyet stoğu geliyor. Emniyet stoğuna göre ilgili ürünün belli bir sayıya düşmesinin ardından Migros tarafından Pınar’a “1 litrelik Pınar Süt için 10 paket istiyorum” otomatik bir sipariş geçiyor olması lazım. Son tüketim tarihinin sona ermesine 1 hafta kalmasına rağmen rafta ürünler kalabiliyorsa burada iki sorun ortaya çıkıyor.

Ya ürünlerin diziliminde First In First Out (FIFO) uygulanmayarak yeni ürünler raflara gelişi güzel yerleştiriliyor ve / veya Migros’un kendi içerisinde ürünlerin son tüketim tarihi kontrolü mevcut değil.

Dün gün içerisinde L’era Fresca’nın Facebook hesabında paylaştığı ürün fotoğrafına yorum yaparak satılan günlük sütlerin ömrünü sorduğumda, dolapta 5 gün açıldıktan sonra da 2 gün olduğunu ifade ettiler. Migros’da rafta yer alan L’era Fresca’nın günlük sütünün fotoğrafını çekmedim ancak cam şişe olduğu için içerisindeki tortular net bir şekilde görülebiliyordu. Bunda da en büyük pay uygun şartlarda ürünü saklayamayan Migros’da olduğunu düşünüyorum.

L'era Fresca

Az önce (5 Eylül 2012 – 11:15) Migros Town Center’dan aranarak ürünlerin kaldırıldığı ifade edildi ancak üst tarafta da yazdığım gibi eski tarihli ürünlerin hala rafta bulunduğunu kendilerine söyledim. L’era Fresca’nın günlük sütüyle ilgili olarak da kontrol yapılacakmış.

Olayın takipçisi olmayı sürdüreceğim.

Leave a Reply