Mia Wasikowska, Matthew Goode ve Nicole Kidman’ın Başrollerinde Oynadığı Stoker – Lanetli Kan Filmi

Stoker yani Türkçe gösterim adıyla Lanetli Kan Güney Koreli yönetmen Park Chan-wook’un ilk Hollywood filmi. Her ne kadar yasal olmasa da Blu-Ray Divx versiyonunu indirerek izledim.

Başrollerinde Mia Wasikowska ve Nicole Kidman’ın yer aldığı Lanetli Kan Stoker filminde, trafik kazasının ardından evin babasının yaşamını yitirmesi, ana (Evelyn (Nicole Kidman)) kızın (India (Mia Wasikowska)) baş başa kalışı, hiç tanımadıkları Charlie amcanın (Matthew Goode) ortaya çıkması ve sonrasında gelişen olaylar anlatılmakta.

Lanetli Kan Stoker, Kore yapımı filmleri bazı sahnelerde çağrıştırsa da Park Chan-wook’un önceki filmleriyle karşılaştırdığımızda Hollywood’un kabul edebileceği şiddet unsurları içermekte. Nicole Kidman, rol aldığı Others filminin ardından artık anne rolüne ısınmış gözüküyor. Zamanında herkesin Tom Cruise’u kıskanmasını sağlayan Kidman, önümüzdeki yıllarda karşımıza artık sadece anne rolüyle çıkacağa benziyor.

Stoker’ın senaristi Wentworth Miller, Alfred Hitchcock’un Shadow of a Doubt Türkçe gösterim adıyla Şüphenin Gölgesi filminden esinlendiğini ifade ederken buna paralel olarak iki filmde de Charlie amcanın oluğunu ve Hitchcock’un filmlerinde sık sık yer alan merdiven sahnelerinden bahsetmemiz gerekir.

Film bazı sahnelerde izleyicinin kafasında soru işaretleri oluştururken; Charlie amcanın bir anda belirmiş olması, Charlie’nin kendi yaptığı yemekleri yemeyişi ve Evelyn’in Charlie’ye kocasının gençliğini hatırlattığını ifade etmesi gibi unsurlar Sixth Sense ve Others filmlerini çağtıştırıyor ancak ilerleyen dakikalarda yanıldığınızı görebiliyorsunuz.

Lanetli Kan Stoker Filmi Oyuncuları:

Mia Wasikowska – India Stoker
Matthew Goode  – Charlie Stoker
Nicole Kidman – Evelyn Stoker
Dermot Mulroney – Richard Stoker
Jacki Weaver – Hala Gwendolyn “Gin” Stoker
Lucas Till – Chris Pitts
Alden Ehrenreich – Whip Taylor
Phyllis Somerville – Mrs. McGarrick
Ralph Brown – Şerif Howard
Judith Godrèche – Doktor Jacquin

Mia WasikowskaTorrent dosyasını indir: http://publichd.se/download.php?id=428c6d04369192abcbeb053ee78635927a70431d&f=Stoker.2013.1080p.BluRay.DTS.x264-PublicHD.torrent

Nicole Kidman Kimdir?

Asıl adı Nicole Mary Kidman, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri çifte vatandaşıdır.

20 Haziran 1967’de Hawaii Honolulu’da doğmasına rapmen çocukluğunun büyük kısmı Avustralya’da geçmiştir. Babası Anthony Kidman biyokimyacı, psikolog, yazar; annesi Janelle Kidman ise hemşire, eğitimci aynı zamanda eşinin kitaplarına editörlük yapmaktadır.

Başlarda baleye karşı ilgisi olan Kidman’ın sonradan bu ilgi sanatın bir başka dalı olan tiyatroya kaymıştır. Yaşıtlarından uzun boyu, kızıl saçları ve sevimli yüzü onu diğerlerinden ayırıp Hollywood’a kadar yükselmesini sağladı. Kendini ilk olarak Dead Calm (1989)’daki Sam Neill’in genç karısı rolü ile gösterdi. Daha sonradan Days Of Thunder (ki bu filmde Tom Cruise ile tanışmıştır. Arkadaşlıkla başlayan ilişki evliliğe kadar gitmiştir. Aralık 1990’da Tom Cruise ile hayatını birleştiren oyuncu söylentilerin aksine başarısının Tom Cruise’un yanında sönük kalmadığını ve yeteneğini Flirting, Far And Away, My Life, Portrait Of A Lady gibi birçok film ile göstermiştir. Özellikle Bir Kadının Portresi (Portrait Of A Lady) filmi ile yüzünün eski kadın profillerine çok uygun olduğunu göstermiş ve daha sonra da birkaç filmde bu gibi roller almıştır. Tom Cruise ile birlikte oynadıkları Stanley Kubrick imzalı Eyes Wide Shut (1999) filmindeki kadın karakteri ile oyunculuk yeteneği anlamında dikkat çeken oyuncu 2000 yılında Tom Cruise’dan ayrıldıktan sonra adeta yükselişe geçmiştir. 2001 yılında Moulin Rouge (Kırmızı Değirmen) filmiyle hem sesinin güzelliğini hem de oyunculuk yeteneğini bir kez daha göstermiş ve ilk defa Oscar’a En İyi Kadın Oyuncu dalında aday olmuştur. Fakat Oscar’ı ona kazandıran Saatler The Hours deki Virginia Woolf karakteri olmuş, en iyi kadın oyuncu Oscar’ını kazanan ilk Avustralyalı aktris olmayı başarmıştır. Sonradan Dogville, Cold Mountain, The Stepford Wives, The Golden Compass gibi filmlerde de rol alsa da bu filmler diğerleri kadar ilgi görmemiştir.

23 Haziran 2006’da Keith Urban (şarkıcı) ile evlenen Kidman’ın Tom Cruise’dan Ruby Trisha Kidman Cruise, Isabella Jane Kidman Cruise ve Connor Anthony Cruise adında ikisi evlatlık 3 çocukları vardır. Keith Urban’dan Sunday Rose adında bir kızı da vardır. Takma adı Nic olan ve solak olan Kidman’ın en iyi arkadaşlarından biri yine Avustralyalı ünlü bir aktris olan ve çocukken birçok reklam filminde birlikte rol aldıkları Naomi Watts’tır. 28 Aralık 2010’da taşıyıcı anne yardımıyla kızı Faith Margaret Kidman Urban dünyaya gelmiştir.

Leave a Reply