Sakız Adası’nda Gezilecek Yerler

Yunanistan’ın şirin adalarından Chios yani Sakız Adası Çeşme’den vapurla yaklaşık 40 dakikalık mesafede yer almaktadır.

Sakız Adası’na nasıl gidilir?

Sakız Adası’na ulaşım en kolay İzmir Çeşme’den kalkan feribot ve katamaranla sağlanmaktadır. Dilerseniz İstanbul’dan Atina aktarmalı uçakla da gidilebilir. Feribot ve katamaran işletmeciliğini Egebirlik ve Ertürk yapmaktadır. Feribot ve katamaranı denemiş biri olarak size Ertürk’ün işletmecisi olduğu katamaranı kullanmanızı tavsiye ederim. İstanbul Boğazı’ndan alışkın olduğumuz deniz otobüsleri çalışmaktadır. Katamaran, mülteci gemisi görünümündeki feribottan gidiş dönüş 5€ pahalı olmasına rağmen, 20 dakikada sizi karşı kıyıya taşımaktadır. Hızlı varmanızın ardından gümrükteki sıranın da önüne geçmiş oluyorsunuz.

Sakız Adası’na vize var mı?

Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan’ın bir adası olan Sakız Adası’nda önceki yıllarda olduğu gibi kapı vizesi uygulanmaktadır. 50€ karşılığında alacağınız kapı vizesiyle 15 gün adada kalabilirsiniz. Schengen vizeniz yada yeşil pasaportunuz varsa ekstra bir şeye ihtiyacınız yok.

Sakız Adası’nda nereler ziyaret edilmeli?

Neo Moni Manastırı

Neo Moni Manastırı

Neo Moni Manastırı

Sakız Adası’nın tam merkezinde bulunan Nea Moni Manastırı 1042 yılında inşaa edilmiş ve Ege’nin en zengin ve en önemli manastırlarından biridir. Osmanlı İmparatorluğu’nun çıkan isyanı kanlı bir şekilde bastırması ada sakinleri tarafından vahşet olarak anılırken, geriye kalan kuru kafalar içerisinde sergilenmektedir. Ziyaretçilerinin büyük çoğunluğunun Türk olduğu bilinmesine rağmen içeride Türkçe konuşmamanız önerilmektedir.

Pirgi Köyü

15.yy’da sakız üretimi ve ticareti yaparak zengin olan Cenovalılar’ın korsan saldırılarına karşı korunmak için yaşadığı bu köy eşsiz mimarisiyle filmlerde şahit olduğumuz tam bir Orta Çağ şehrini anımsatıyor. Savunmayı ön planda tutan köyün sadece iki girişi bulunurken, dar sokakları, bitişik evleriyle görülmeye değer bir yerdir. Duvar süslemeleriyle de adından söz ettiren Pirgi, adını kule anlamına gelen Pirgos’tan almıştır.

Olimpi Köyü

Savunma amaçlı kurulan bir başka köy olan Olimpi, Pirgi Köyü’ne yaklaşık 6KM mesafededir. Pirgi’nin özelliklerini barındıran Olimpi’de taş evler Pirgi kadar bakımlı değillerdir.

Mesta Köyü

Mesta Köyü

Mesta Köyü

Korsan saldırılarından korunmak amaçlı kale-köy olarak inşaa edilen Mesta Köyü, iyi korunmuş taş evleri, dar ve çoğu yerde üzerleri kemerlerle kapatılmış labirent sokaklarıyla açık bir müzeyi andırır. Beş köşeli olarak inşaa edilen köyde her köşede bir gözetleme kulesi yer alırken bunlar restore edilerek günümüzde ev olarak hizmet etmektedir. Merkezde bulunan ana kulenin yeriniyse Eski Taksiarhi Kilisesi almıştır.

Sakız Adası’nda Plajlar

Aghia Dynami Plajı

Aghia Dynami Plajı

Aghia Dynami Plajı

Sakız Adası’nın güneyinde yer alan plaja Olimpi Köyü’nden ulaşılmaktadır. Üzerinde herhangi bir tesis bulunmayan plaj, kum sahiliyle benim favori plajlarımdan biri. Ege’nin eşsiz rengini görebileceğiniz plajda, yüzerek yada biraz taşlı patikadan yürüyerek yan koya geçebilirsiniz. Taşlık bir plaja sahip olan bu koy özellikle rüzgarlı havalarda denizin keyfini dalgasız bir şekilde çıkarmanızı sağlayacaktır.

Glari Plajı

Glari Plajı

Glari Plajı

Sakız Adası’nın doğusunda yer alan bu plaj yanılmıyorsam adanın tek ücretli girişine sahip olan plajı. Giriş için kişi başı ödeyeceğiniz 2€’ya şezlong ve şemsiye dahil. Yemek ve yiyeceğin bulunduğu bu plajda gün içerisinde DJ performanslarını da dinleyebilirsiniz. Aghia Dynami plajından tek farkı kolay ulaşımı ve çok sayıdaki Türkler.

Mavra Volia Plajı

İnternetteki bir çok kaynakta adı geçen bu plajı özellikle yazmak istedim. Ulaşımı zor olan bu plaj, Sakız Adası’nın diğer plajlarından hiç de farklı değil. Gitmenizi tavsiye etmeyeceğim bu plaj genellikle tenha, yalnızlıktan rahatsız olanların uzak durmasını öneririm.

Lithi Plajı

Sakız Adası’nın batısında yer alan Lithi plajı, geniş kumsalıyla özellikle çocuklu aileler için biçilmiş kaftandır. Sahil boyunca yer alan balıkçı tavernaları ve restoranlarıyla yerel lezzetlerin de tadına bakma fırsatı size sunuyor.

Leave a Reply